Zmarszczki wywołane ruchami mięśni twarzy tzw. mimiczne mogą zacząć pojawiać się już w młodym wieku. Kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się nastepuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne, tworzące zmarszczki i linie, tj. „kurze łapki, linie czołowe. Z czasem ich widoczność jest coraz większa i dodaje twarzy lat.
Bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem na ich zniwelowanie jest zabieg, w trakcie którego wykorzystujemy preparaty z zastosowaniem toksyny botulinowej.
Zarówno Botox™ jak i Azallure™ to jedne z najczęściej wykorzystywanych preparatów w medycynie estetycznej. Proste leczenie preparatami z toksyną botulinową pomaga skutecznie wygładzić linie mimiki twarzy i przywrócić jej młodzieńczy wygląd.
Toksynę botulinową stosujemy głównie w terapii przeciwstarzeniowej. Doskonałe efekty osiągamy również w terapii celowanej na nadmierną potliwość, w przypadku leczenia bruksizmu czy migren. Ciekawym zastosowaniem produktów jest możliwość wykonania zabiegu na okolicę łydek w celu relaksacji mięśni, uzyskując tym samym efekt wysmuklenia.
Działanie preparatu
Preparaty z toksyną botulinową są podawane przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w cienką igłę. Lekarz bardzo precyzyjnie wstrzykuje substancję w określone miejsca na twarzy.
Zastosowanie preparatów Botox i Azzalure blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, czyli połączenia między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami. Nie dochodzi wówczas do skurczu mięśni, a dodatkowo działa to relaksująco na okolicę iniekcji. Preparaty Botox oraz Azzalure działają miejscowo, czyli jedynie w obrębie mięśni, do których zostały podane. Pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.
Efekty terapeutyczne
Relaksacja mięśni poddanych zabiegowi następuje stopniowo. Pierwsze efekty są widoczne po 2-3 dniach od iniekcji. Pełny efekt działania toksyny widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu. Włókna nerwowe posiadają zdolność do tworzenia nowych połączeń między nerwami a mięśniami, dlatego efekt pozabiegowy utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.
Najczęstsze zastosowanie w terapii przeciwstarzeniowej (anty-aging):
– usuwanie zmarszczek zlokalizowanych poprzecznie na czole,
– niwelowanie linii pomiędzy brwiami tzw. „lwia zmarszczka”,
– usuwanie „kurzych łapek” w okolicy oczu,
– wygładzanie zmarszczek wokół ust,
– wygładzanie bruzd na dekolcie oraz szyi,
– leczenie tzw. uśmiechu dziąsłowego.
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej stosujemy również w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni, pach, stóp, leczenia bólu migrenowego czy bruksizmu (zgrzytania zębami).
Zastosowanie w terapii leczenia bruksizmu
Bruksizm to niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów, zgrzytanie – najczęściej podczas snu. Przyczyną tego schorzenia jest nadmierne napięcie mięśni skroniowych i żwaczy, bardzo często wywołane stresem. Konsekwencją bruksizmu są częste bóle głowy, mięśni twarzy czy szczęki.
Leczenie bruksizmu
Terapia z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na miejscowym ostrzykiwaniu preparatem nadmiernie napiętych mięśni żwaczy. Relaksacja mięśni znacząco ogranicza zgrzytanie. Zabieg jest małoinwazyjny, bezpieczny i prawie bezbolesny dla pacjenta.
Już po 5-10 dniach pacjent odczuwa wyraźną ulgę. Efekt może się utrzymywać nawet do 6 miesięcy. Regularność wykonywanych zabiegów może doprowadzić do całkowitego zaniku problemu. Efektem estetycznym zabiegu jest wyraźne wysmuklenie twarzy i złagodzenie rysów.
Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni i stóp
Osoby cierpiące na przypadłość związaną z nadmiernym wydzielaniem potu borykają się na co dzień z ogromnym dyskomfortem. Nadmierną potliwość mogą pobudzić różne stany emocjonalne, wysiłek fizyczny czy temperatura. Często również nadpotliwość jest uwarunkowana genetycznie.
Zastosowanie preparatów z toksyną botulinową na okolice, dłoni, pach czy stóp powoduje czasową blokadę wydzielania potu przez gruczoły potowe. Pierwsze efekty działania preparatu pojawiają się po około 2-3 dniach, natomiast pełne działanie następuje po kilkunastu dniach. Efekty działania toksyny utrzymują się przez okres 6-12 miesięcy, tyle trwa odbudowa zakończeń nerwowych.
PRZED

PO
